EDUKUJEMY POKOLENIA
ABY RAZEM TWORZYĆ DOBRE ŚRODOWISKO
EGZEKWUJEMY PRAWA
ZWIERZĄT GOSPODARSKICH
CHRONIMY
ZAGROŻONE GATUNKI
Na łąkach i w ogrodach bardzo często spotykamy różnego rodzaju owady. Nic dziwnego, w końcu są to najmniejsze, ale jednocześnie stanowiące najliczniejszą grupę zwierzęta. Zazwyczaj wywołują grymas niechęci na twarzy, a liczne środki owadobójcze na półkach sklepowych dobitnie świadczą o tym jak bardzo ich nie lubimy. A nie powinniśmy. To prawda, że jest liczna grupa owadów, które nie sprzyjają człowiekowi, jednak uwielbiająca równowagę przyroda zadbała o to, aby znalazły się również takie, które są naszymi cichymi sprzymierzeńcami.
Chrząszcze biegaczowate – to rodzina obejmująca ponad 25 tys gatunków, z czego około 520 występuje w Polsce. Dorosłe osobniki żyją nawet 3 – 4 lata. Większość aktywna jest nocą, jednak zdarzają się gatunki preferujące dzień. Są to owady drapieżne, żywiące się dżdżownicami, ślimakami, zdarza się również, że w jadłospisie znajdują się młode płazy. 100 gatunków jest wpisanych do Polskiej Czerwonej Księgi Zwierząt. Przed innymi drapieżnikami bronią się, opryskując je cuchnącą, a w niektórych przypadkach nawet wybuchającą substancją. Lubią chować się w spróchniałym drewnie, pod kamieniami i w ziemi.
Biedronki – zwykle nie wywołują takiej niechęci, ponieważ potrafią wzbudzić naszą sympatię dzięki swojemu charakterystycznemu ubarwieniu. W naszym kraju występuje około 70 gatunków tego uroczego chrząszcza, a najbardziej popularne są dwukropki i siedmiokropki. Znane są z tego, że ich ulubionym daniem są mszyce, które szkodzą naszym roślinom. Larwa, a następnie poczwarka biedronki jest w stanie zjeść od 400 do 3 000 mszyc nim stanie się dorosłym owadem, który z kolei jest w stanie pożerać dziennie do 200 owadów. Aby monotonna dieta mszycami im się nie znudziła, pożywiają się również miodówkami, skoczkami rośliniarkami, przędziorkami i larwami muchówek. Biedronki niewątpliwie są niezwykle pożytecznymi owadami. Larwy mogą jednak przypominać np. stonkę, dlatego też, jeżeli spotkamy je wśród swoich roślin, warto najpierw uważnie się przyjrzeć, czy faktycznie jest to szkodnik, czy jednak sprzymierzeniec. Biedronki lubią zimować w korze drzew, kamieniach, kompostownikach a także w stertach gałęzi i liści.
Ważki – podobnie jak biedronki i chrząszcze, należą do grupy drapieżników. Tak jak biedronki, wzbudzają zachwyt dzięki swoim kolorom i skrzydełkom, które w słońcu mienią się barwami tęczy. Zdecydowanie należą do najstarszych owadów na świecie – ich przodkowie pojawili się jeszcze przed dinozaurami. W Polsce żyje ok 70 gatunków. Są to zdecydowanie stworzenia wodne. Larwy żyją wyłącznie w wodzie słodkiej, od kilku tygodni do nawet 7 lat. Dorosłe osobniki są w stanie przelecieć nawet 4 tys kilometrów bez chwili odpoczynku. Larwom ważek zawdzięczamy mniejszą ilość komarów lecie, ponieważ odżywiają się właśnie ich larwami, dorosłe owady natomiast są w stanie poradzić sobie nawet ze ślimakiem.
Złotooki – to niewielkie, jasnozielone lub żółtawe owady o dość dużych, przezroczystych skrzydełkach. W Polsce występuje 27 gatunków. Spotykane są zarówno w lasach jak i w otoczeniu zabudowań. Są to niezwykle pożyteczne owady, ponieważ ich larwy odżywiają się mszycami, miodówkami, czerwcami o larwami zwójek i przędziorkami. Są to owady bardzo delikatne, dlatego zdarza im się zimować w mieszkaniach, na strychach i w cieplejszych pomieszczeniach gospodarczych. W żaden sposób nie szkodzą wtedy człowiekowi, dlatego warto pozostawić je w spokoju i pozwolić im dotrwać do wiosny.
Bzygi – w pierwszej chwili mogą budzić niechęć, ponieważ swoim wyglądem przypominają niezbyt lubiane osy. W przeciwieństwie jednak do tych owadów, bzygi są nastawione pokojowo, nie mają żądła, którym mogłyby zaatakować. Ich larwy żywią się mszycami, natomiast dorosłe osobniki lubią nektar kwiatów, sok z roślin i spadź.
Trzmiele – podlegają ochronie gatunkowej w Polsce. Na terenie naszego kraju możemy spotkać ok 25 różnych gatunków tego owada. Są większe niż pszczoły i podobnie jak one wyposażone w żądło, którego jednak używają tylko wtedy, kiedy zostaną przygniecione. Ich pożyteczność polega głównie na zapylaniu roślin, w tym również pomidorów hodowanych w warunkach szklarniowych czy borówki wysokiej.
Pszczoły – Najbardziej popularne są te miodowe, ponieważ wytwarzają one właśnie miód, który potem możemy wykorzystywać w swojej diecie. Istnieją również gatunki, które nie specjalizują się w tej dziedzinie. Są to między innymi murarka ogrodowa, lepiarka wiosenna i pszczoła samotka. Ich główną rolą jest zapylanie roślin. Eksperci uważają, że to właśnie dzięki tym owadom wytwarzana jest 1/3 całej żywności. Dzikie pszczoły gniazdują w ziemi i w pustych łodygach roślin, a dodatkowo są całkowicie nieagresywne.
Albert Einstein mawiał, że gdy znikną pszczoły, ludzkość wymrze w cztery lata. O ile pożyteczność pszczół jest powszechnie znana, tak należy również pamiętać o innych owadach, które nie tylko zapylają rośliny, ale również pomagają uporać się ze szkodnikami, które mogą niszczyć uprawy. Warto o tym pamiętać, zwłaszcza, że zapraszając je do swojego ogrodu nie będzie konieczności, aby stosować środki chemiczne, które zabijają wszystkie stworzenia w zasięgu swojego rażenia, a również wpływają na skład spryskiwanych warzyw i owoców. Aby wesprzeć naszych małych przyjaciół, można skonstruować lub zakupić specjalne domki, w których będą mogły bezpiecznie schronić się i przezimować. Jeżeli zapewnimy im taką opiekę, ograniczymy środki chemiczne na rzecz bardziej ekologicznych metod ochrony upraw, z całą pewnością odwdzięczą nam się swoim zaangażowaniem w piękny rozkwit naszego ogrodu.