Eko Klub

darowizna

wybierz kwotę darowizny
10 zł
20 zł
50 zł
100 zł

Przekaż dobrowolną darowiznę:



Łowca w kropki

Stąpa cicho wśród drzew, z prawdziwą gracją stawiając duże łapy na miękkim poszyciu lasu. Każdy krok zdaje się doskonale przemyślany, a dla gibkiego ciała nie ma żadnych przeszkód. Z łatwością wskakuje na wysokie gałęzie drzew, aby trochę odpocząć. Lampart uchodzi za jednego z najpiękniejszych dzikich kotów, a wszystko za sprawą smukłej budowy i wyjątkowej, cętkowanej sierści. Co jeszcze niezwykłego jest w tym zwierzęciu?

Pod względem wielkości lamparty są czwarte w rankingu wielkich kotów. Zamieszkują Afrykę i Azję. Ich ulubionymi miejscami są wilgotne lasy w pobliżu zbiorników wodnych, ale również rejony pustynnych sawann i góry. Jak się okazuje, lampart i pantera to dokładnie ten sam gatunek. Czarna pantera to po prostu lampart melanistyczny, który zawdzięcza swoją barwę dużej ilości czarnego pigmentu. Również mają cętki na sierści, jednak są one niemal całkowicie niewidoczne. Istnieje jednak znaczna różnica między lampartami a jaguarami. Jaguary są znacznie potężniejsze od swoich kuzynów, mają wyraźniej zaznaczoną budowę ciała, a pośrodku okrągłych cętek można znaleźć dodatkowe ciemne plamki. Obecnie nazwa lamparta została wzbogacona o dodatkowy człon i od niedawna nazywany jest lampartem plamistym.

Długość ciała lamparta wynosi od 100 do 150 cm. Niemal drugie tyle mierzy ogon zwierzęcia. Pokryty jest żółto-rudym, cętkowanym futrem. Ma małe okrągłe uszy i krótki pysk. Lampart jest zwierzęciem niezwykle tajemniczym i nawet w zamkniętych rezerwatach bardzo trudno go dostrzec.

Pantery są samotnikami, którzy niezwykle rzadko łączą się w niewielkie grupy, liczące nie więcej niż 6 osobników. Najaktywniejsze są nocą, natomiast dnie spędzają na gałęzi drzewa, drzemiąc i odpoczywając, po czym są w stanie z nich zejść głową w dół. Są w stanie wciągnąć swoją ofiarę, niejednokrotnie cięższą od nich samych, wysoko w korony drzew, by tam ją pożreć. W ich jadłospisie znajdują się lisy, zające, mangusty, perliczki, węże i jaszczurki, ale również młode antylopy, świnie rzeczne czy szakale. Są w stanie upolować i zaciągnąć do swojej kryjówki nawet młodą żyrafę. To właśnie w koronach drzew lamparty ukrywają również resztki z polowania, do których wracają jedynie wtedy, kiedy są naprawdę głodne. Zdarza się, że lamparty bywają niebezpieczne dla człowieka. Do ataku na ludzi najczęściej porywają się osobniki stare i chore, a także matki wychowujące kocięta. W innych przypadkach raczej unikają kontaktu z człowiekiem. Prowadzą osiadły tryb życia, chociaż zdarza im się wędrować w poszukiwaniu nowych terenów łowieckich. Terytorium jednego samca może mierzyć od 5 km2 nawet do 40 km2.

Są to zwierzęta, które cechują się niezwykłą siłą i zwinnością. Są w stanie wykonywać skoki o długości 7 m. Choć niezwykle powszechna jest teoria, że koty unikają wody, to okazuje się, że lampart jest doskonałym pływakiem.

Jak się jednak okazuje, ich zwinność i siła nie wystarczają, aby były bezpieczne. Istnieje coraz większe ryzyko, że populacja tych pięknych zwierząt bardzo szybko będzie maleć z powodu ich pięknego futra. Lamparty to potężne koty, które czasem stanowią zagrożenie dla człowieka. Mimo wszystko jednak warto się zastanowić, czy to pantery są większym zagrożeniem dla nas, czy też my dla nich?

Auto: Agnieszka Wojcieszek    Data publikacji: 24 października 2017    Dodano w kategorii: WYDARZENIA

AMBASADORZY

Fundacja Centaurus

Fundacja Centaurus

ul. Wałbrzyska nr 6-8
52-314 Wroclaw

kontakt@centaurus.org.pl
tel. 518 569 487 lub 518 569 488
PKO BP SA 13 1020 5226 0000 6302 0398 3293

Dla wpłat zza granicy i wpłat stałych (Raiffeisen Bank):
PL36 1750 1064 0000 0000 2257 6747 (wpłaty w PLN)
PL17 1750 1064 0000 0000 2257 6798 (wpłaty w EUR)

Dziękujemy za każdą pomoc!