EDUKUJEMY POKOLENIA
ABY RAZEM TWORZYĆ DOBRE ŚRODOWISKO
EGZEKWUJEMY PRAWA
ZWIERZĄT GOSPODARSKICH
CHRONIMY
ZAGROŻONE GATUNKI
Las – wspólne dobro
Przydomowy ogródek jest miejscem, któremu z reguły poświęcamy naprawdę wiele czasu – pielęgnujemy kwiaty, które w nim rosną, regularnie kosimy trawę, przycinamy krzewy i drzewka, podlewamy gdy jest to konieczne i zabezpieczamy delikatne rośliny przed zimowym chłodem, abyśmy mogli cieszyć się nimi w przyszłym roku. Ogród staje się naszym azylem: miejscem, na którego widok jesteśmy dumni z wielu godzin pracy, gdzie możemy odpocząć, nacieszyć się pięknem kolorowych kwiatów i ich zapachem. Staramy się, aby nasz mały kawałek przyrody był miejscem pięknym i zadbanym.
Pomyśl, jak byś się poczuł, gdybyś pewnego ranka odkrył, że Twoje wypielęgnowane róże i delikatne krzewy zostały zmiażdżone przez górę śmieci?
Bezsilna złość, niechęć, być może nawet wściekłość i nienawiść do osoby, która to zrobiła: ktoś właśnie zniszczył Twoje małe, zielone miejsce na ziemi. Zamiast przyjemnego, relaksującego widoku masz do czynienia ze stertą odrażających odpadów. Na pewno nie chciałbyś, aby spotkała Cię taka sytuacja. Nie czyń więc drugiemu, co Tobie nie miłe: nie zostawiaj śmieci w lesie!
Możesz powiedzieć, że las przecież nie jest Twoim ogródkiem. Nie należy do Ciebie więc nie jesteś zainteresowany tym, co tam się dzieje. Pamiętaj o bardzo ważnej rzeczy: „wspólne”nie równa się z „niczyje”! Las jest dobrem nas wszystkich i to my wszyscy powinniśmy o nie dbać. Być może pomyślisz, że jeżeli wyrzucisz jeden, mały papierek, to nic wielkiego się nie stanie. Co jednak będzie, gdy podobnie jak Ty pomyśli sto osób? Albo tysiąc? Ten papierek jest jedynie kroplą w morzu. Ogromnym morzu śmieci, które niszczą nasze lasy. Pomyśl o tym zwłaszcza, jeżeli lubisz zbierać grzyby lub jagody – jeżeli nie zapanujemy nad zjawiskiem śmiecenia w takich miejscach, być może za jakiś czas nie będziesz miał już gdzie ich zbierać: odpady pozostawione w lesie mają ogromny wpływ na środowisko. Substancje uwalniające się podczas rozkładu mogą skazić glebę, a tym samym wpłynąć na leśną florę. Nie zapominajmy o zwierzętach – mieszkańcach lasów. Rozbite, szklane butelki będą kaleczyć nie tylko łapy, ale również, nieuważnie połknięte, mniejsze kawałki, mogą poranić przewód pokarmowy i doprowadzić do bardzo bolesnej śmierci. Co więcej, szkło pozostawione w lesie jest częstą przyczyną pożarów: nieokiełznany ogień strawi wszystko na swojej drodze. Z powierzchni Ziemi zniknie wiele drzew, a nim wyrosną nowe minie wiele lat, życie straci też wiele zwierząt w wyjątkowo okrutny sposób. Pamiętaj, że las nie służy jedynie do pozyskiwania drewna. Jest też źródłem czystego powietrza, o które w dzisiejszych czasach jest coraz trudniej.
Rozkład odpadów nie dzieje się w ciągu jednej chwili. Pozostawiona przez Ciebie samochodowa opona będzie na to potrzebować od 300 do 500 lat. Plastikowa butelka może tam leżeć nawet od 500 do 1000 lat Bardziej trwałe są butelki szklane: te mogą zalegać nawet do
1 000 000 lat. Choć liczby te wydają się niezwykle abstrakcyjne, weź je pod uwagę. Nasi przodkowie pozostawili nam w spadku piękne zamki i pałace, budzące zachwyt kamienice. My pozostawiamy przyszłym pokoleniom budzące wstręt wysypiska śmieci.
Wywóz śmieci do lasu wcale nie jest najtańszym i najłatwiejszym rozwiązaniem, co więcej, jest niezgodne z prawem. Być może sądzisz, że wszystko będzie w porządku, a Ty zaoszczędzisz, ponieważ, jeżeli będziesz ostrożny, to nikt nie przyłapie Cię na wyrzucaniu śmieci w miejscu niedozwolonym, a tym samym nie zapłacisz mandatu, który może sięgać pięciuset złotych. Pamiętaj, że lasy ze śmieci są sprzątane, a to również kosztuje: W 2012 roku na posprzątanie kujawsko-pomorskich lasów wydano rekordową sumę: 1 000 000 złotych. Pieniądze te należą również do Ciebie, a gdyby nie było konieczności sprzątania lasów, mogłyby zostać spożytkowane na coś innego, równie ważnego, a jednocześnie być może wpływające również na komfort Twojego życia.
W jaki więc sposób pozbyć się śmieci? Obecnie jest wiele tanich i legalnych możliwości. Mniejsze odpady, takie jak papier, opakowania szklane i plastikowe segreguj. Zabiorą je specjalne służby, a Ty przyczynisz się nie tylko do dbania o środowisko, ale także umożliwisz powtórne wykorzystanie tego, co Tobie już nie było potrzebne. Drugie życie mogą zyskać nawet stare opony samochodowe. W niektórych serwisach samochodowych możesz oddać stare opony, wymieniając je na nowe. Możesz je również oddać wulkanizatorowi lub zgłosić się po odbiór w Centrum Utylizacji Opon. Z tego typu odpadów mogą być wytwarzane nawet podeszwy butów: są to tzw. technologie Green Rubber. Jeżeli masz odpady po remoncie domu, postaraj się jak najwięcej z nich wykorzystać: pomyśl, które z nich mogą Ci się jeszcze przydać, dzięki czemu będziesz mógł również zaoszczędzić pieniądze. Te, które nie okażą się przydatne, wrzuć do specjalnego kontenera: zostaną zabrane przez odpowiednie służby, które zajmują się utylizacją tego typu śmieci. Tego typu kontenery służą również do wyrzucania starych mebli, które można zamówić. Co jakiś czas organizowane są również „wystawki”. Wystarczy wystawić niechciane rzeczy przed dom, aby służby porządkowe je zabrały: jest to najtańszy i najłatwiejszy sposób pozbycia się ciężkich „gratów”.
Nie upraszczaj sobie w ten sposób życia. Jeżeli nie wiesz jak w legalny sposób pozbyć się śmieci, poszukaj rozwiązania choćby w Internecie, lub udaj się do urzędu miasta, aby o to zapytać. Z pewnością nie tylko las będzie czystszy, ale również Twoje sumienie. Nie róbmy z naszego świata śmietnika. Zatroszczmy się o to, aby móc udać się na relaksujący spacer do lasu, który będzie nas cieszył, a nie straszył górami śmieci.
Agnieszka