EDUKUJEMY POKOLENIA
ABY RAZEM TWORZYĆ DOBRE ŚRODOWISKO
EGZEKWUJEMY PRAWA
ZWIERZĄT GOSPODARSKICH
CHRONIMY
ZAGROŻONE GATUNKI
Wszyscy dobrze wiedzą, że to w rękach najmłodszych leży nasza przyszłość. Co więcej, to właśnie od nich zależy również dalsze istnienie naszej planety. Na chwilę obecną, świadomość na temat ekologii wśród ludzi jest wręcz zatrważająca. Nie da się zaprzeczyć, że w starszych osobach znacznie trudniej wykształcić zdrowe nawyki, w końcu trudno jest zmienić te przyzwyczajenia, które praktykuje się właściwie od zawsze. Największą nadzieję można pokładać w najmłodszych.
Nasze dzieci są jak tabula rasa – czysta, niezapisana tablica. Wszystko, co je otacza, ma na nie wpływ, a już zwłaszcza rodzice, którzy są największym autorytetem dla dziecka. To właśnie od nich, a później również od nauczycieli, zależy to w jaki sposób zostaną ukształtowane młode umysły. Zdrowe nawyki z pewnością zaowocują w przyszłości. Co zrobić, aby je odpowiednio wypracować?
Na samym początku najważniejsze jest, aby poświęcać dzieciom jak najwięcej czasu i pomóc im w poznawaniu świata. Wyrobić u nich zwyczaje, takie jak gaszenie niepotrzebnego światła czy zakręcanie wody podczas mycia zębów. Wyjaśnić na czym polega segregowanie śmieci i dlaczego powinno się to robić, być może urządzić z tego również swoistą grę. Skrupulatne pilnowanie tych nawyków sprawi, że bardzo szybko stanie się to czymś tak normalnym, że wręcz w ciągu dnia niezauważalnym. Nawet tak proste i drobne czynności przyczyniają się w dużej mierze do troski o środowisko. Warto pamiętać, że w dzieciach kryją się mali odkrywcy, a w otaczającym je świecie dostrzegają więcej niż dorośli. Potrafią zauważyć piękno nawet w małym żuczku, którego pancerzyk mieni się kolorami, a którego zbyt zabiegany dorosły nawet nie zauważy. Z pewnością nic ich bardziej nie ucieszy niż wycieczka na łono przyrody, gdzie będą mogły odnajdywać kolejne kolorowe rośliny czy owady. Ofiarowanie dziecku lupy przysporzy mu jeszcze więcej radości. Warto mieć wtedy przy sobie również kieszonkowy atlas roślin i zwierząt, porównywać „znaleziska” do tych przedstawionych na obrazku i dowiadywać się wielu ciekawych rzeczy na ich temat. Taka wycieczka czy to do parków czy lasów z pewnością dostarczy bardzo dużo niezapomnianych wrażeń, a poszukiwanie skarbów natury pozwoli na lepsze zapamiętanie informacji, niż poznanie ich jedynie z opowieści czy książek. Oczywiście, w chłodniejsze czy mniej sprzyjające wędrówkom dni, można obejrzeć wiele filmów edukacyjnych, na przykład o dzikich zwierzętach zamieszkujących afrykańską sawannę. Dzieciaki z pewnością z przejęciem będą obserwować cały proces powstawania nowych, użytecznych przedmiotów wytwarzanych ze śmieci, które można poddać recyklingowi. Gdy będą wiedzieć jak to działa, z pewnością jeszcze chętniej będą segregować odpady. Najmłodsi rzadko przyjmują coś „na słowo”. Uwielbiają zadawać pytania, dociekać, sprawdzać, czy ich własne teorie są prawdziwe czy też nie. Potrzebują wiedzieć, najlepiej też doświadczyć tego, jak coś działa, a nie tylko dowiadywać się, że „tak należy robić”. Z pewnością ogromnej radości dostarczy dzieciakom troska o rośliny czy zwierzaka. Oczywiście, należy pamiętać, że odpowiedzialność leży głównie na rodzicu, jednak obserwacja i drobne obowiązki takie jak podlewanie kwiatów czy karmienie pupila z pewnością wykształcą w dziecku wrażliwość na naturę i chęć opiekowania się nią.
Gdy dziecko idzie do szkoły, odpowiedzialność za wychowanie w duchu ekologii spoczywa również na barkach nauczycieli. Zdarza się tak, że najmłodsi nie mają od kogo przejmować odpowiednich nawyków, wtedy zadaniem pedagoga jest sprawić, aby to rodzice mogli nauczyć się czegoś od swoich pociech. Najważniejsze jest to, aby obudzić w dziecku ciekawość, chęć poznania czegoś nowego, wykorzystać to, że dzieciaki uwielbiają dzielić się nowymi wiadomościami, a zwłaszcza wtedy, kiedy są one dla dziecka naprawdę interesujące. Z własnego doświadczenia wiemy, że najbardziej zapada nam w pamięć to, co sprawiało nam przyjemność i radość. Dokładnie tak samo jest z najmłodszymi: im więcej zabawy jest w nauce, tym więcej z tej nauki wyniosą.
Musimy pamiętać, że wpajanie wartości ekologicznych od najmłodszych lat ma ogromne znaczenie. Dzieci wrażliwe na dobro natury wyrosną na wrażliwych dorosłych. Firmy i fabryki prowadzone przez takie osoby będą nastawione na wspieranie ekologii, co może przynieść kolosalne wręcz efekty.