EDUKUJEMY POKOLENIA
ABY RAZEM TWORZYĆ DOBRE ŚRODOWISKO
EGZEKWUJEMY PRAWA
ZWIERZĄT GOSPODARSKICH
CHRONIMY
ZAGROŻONE GATUNKI
Czym grozi sprzątanie chemicznymi środkami?
Każdy z nas lubi żyć w czystości. Regularnie sprzątamy nasze mieszkania, aby czuć się w nich komfortowo. Wkładamy w to wiele wysiłku, walcząc z brzydkimi zapachami, zabrudzeniami, a przede wszystkim z bakteriami. Obecne na rynku środki czystości z pewnością bardzo dobrze pomagają nam uporać się z brudem, jednak ta sama chemia, która dezynfekuje i czyści powierzchnie, nie pozostaje obojętna na nasze zdrowie.
Pod przyjemnymi, kwiatowymi i cytrusowymi zapachami kryją się szkodliwe dla naszego organizmu związki chemiczne: mogą one powodować migreny, objawy astmatyczne lub też być przyczyną alergii. Skład chemiczny piany może wchodzić w reakcję z nitratami, przez co powstają nitrozoaminy, które wywołują choroby nowotworowe. Powodują też silne podrażnienie oczu i skóry, podobnie jak w przypadku substancji zapachowych, mogą być przyczyną alergii. Występujący w detergentach w bardzo wysokich dawkach amoniak podrażnia drogi oddechowe, skórę i oczy. Co więcej, może on też powodować uszkodzenie nerek i wątroby. W połączeniu ze składnikami wybielaczy, substancja ta zaczyna wydzielać trujący dla człowieka gaz. W barwnikach natomiast można odnaleźć metale ciężkie, które również nie pozostają obojętne na organizm: uszkadzają układ nerwowy, mogą przyczyniać się do powstawania nowotworów. Co więcej, wszystko to, co wykorzystamy, ma również wpływ na środowisko naturalne: spuszczone w kanalizacji resztki płynów i proszków nie zneutralizują się w cudowny sposób. Wciąż będą istnieć i pozostawią po sobie ślad w przyrodzie.
To jedynie mała część szkodliwych substancji zawartych w środkach czyszczących. Niemal wszystkie z nich powodują silne podrażnienia i mogą przyczyniać się do powstawania zmian nowotworowych.
Cytryna i ocet do sprzątania
Aby uniknąć tych negatywnych skutków utrzymywania domu w czystości, warto wykorzystać środki bardziej naturalne, takie jak sok z cytryny, kwasek cytrynowy, ocet, soda lub też proszek do pieczenia. Na początku można mieć wątpliwości, czy takie produkty w ogóle się sprawdzą, jednak już po pierwszej próbie okaże się, że działają równie dobrze co preparaty chemiczne. Co więcej, nie tylko pomogą utrzymać dom w czystości ale również ochronią przed szkodliwym wpływem czynników chemicznych i są znacznie tańsze niż wszelkiego rodzaju detergenty.
Tych środków można właściwie użyć do wyczyszczenia każdego rodzaju powierzchni. Sprawdzą się w salonie, kuchni i łazience. Ocet jest preparatem, który świetnie rozpuszcza wszelkiego rodzaju zabrudzenia. Nie trzeba też obawiać się niezbyt przyjemnego zapachu octu: wystarczy rozcieńczyć go wodą w odpowiednich proporcjach lub w razie potrzeby dodać też kilka kropli swojego ulubionego olejku eterycznego, który będzie znacznie lepiej wpływał na nasz organizm niż sztuczne zapachy, a co więcej, może wzmocnić działanie antybakteryjne. Z dodatkiem sody oczyszczonej lub proszku do pieczenia świetnie poradzi sobie z osadami z kamienia czy plamami tłuszczu. Ponad to, soda ma właściwości pochłaniające zapachy, więc jej niewielka ilość umieszczona w lodówce w małym pojemniczku upora się z nadmiarem aromatów. A gdy nadejdzie czas sprzątania, można ją wyczyścić za pomocą soku z cytryny. Sody można użyć również jako wybielacz do prania czy środek zapobiegający rdzewieniu. Lustra i szyby doczyścić można nie tylko dzięki płynom z amoniakiem, ale również za pomocą octu.
Wiele szkodliwych substancji znajduje się również w płynie do mycia naczyń, a przecież talerze i szklanki mają bezpośredni kontakt z naszym pożywieniem. I w tym przypadku warto zastosować coś bardziej ekologicznego: wystarczy zmieszać ciepłą wodę z płatkami szarego mydła, które składa się głównie z olei roślinnych i potasu. Do takiego roztworu należy dodać jeszcze łyżkę sody oczyszczonej i tyle samo octu.
Mało znanym środkiem jest boraks. Choć jego nazwa jest dosyć tajemnicza i może kojarzyć się z produktami chemicznymi, to jednak jest on całkowicie naturalny. Jest to minerał, który stanowi źródło boru. Ma działanie antyseptyczne, przeciwgrzybicze i owadobójcze. Środkiem tym można wyczyścić niemal całą łazienkę, zastąpić płyn do mycia naczyń, nadaje się także jako środek do usuwania zapachów z kociej kuwety. Dzięki niemu w naturalny sposób możemy się pozbyć z domu nieproszonych gości takich jak karaluchy, mrówki, osy czy szerszenie.
Środki, które stosujemy do prania również można z powodzeniem zastąpić czymś naturalnym. W tym przypadku mogą to być orzechy piorące, które sprawdzą się nie tylko przy czyszczeniu tkanin, ale również myciu naczyń w zmywarce. Wywar z nich może posłużyć również jako płyn do mycia szyb czy podłogi.
Naturalnych środków, które sprawdzą się jako środki czystości jest całe mnóstwo, a większość z nich, takie jak ocet, proszek do pieczenia czy cytryna mamy niemal zawsze pod ręką. Są one znacznie tańsze, a jednocześnie równie skuteczne co kupowana przez nas chemia, która przy okazji wpływa negatywnie na nasz organizm. Wykorzystując ekologiczne metody sprzątania domu, dbamy nie tylko o nasze mieszkanie i najbliższe otoczenie, ale również o środowisko, które z pewnością nam się za to odwdzięczy. Jak widać, korzystanie ze środków eko ma zdecydowanie więcej zalet niż wad, w przeciwieństwie do tak popularnych, chemicznych detergentów. Warto z nich korzystać, zarówno przez wzgląd na nasze zdrowie jak i bezpieczeństwo środowiska.