EDUKUJEMY POKOLENIA
ABY RAZEM TWORZYĆ DOBRE ŚRODOWISKO
EGZEKWUJEMY PRAWA
ZWIERZĄT GOSPODARSKICH
CHRONIMY
ZAGROŻONE GATUNKI
Czy wiesz, że pierwsze żółwie pojawiły się na ziemi już ok. 220 mln lat temu? Oznacza to, że przeżyły nawet dinozaury, nie zmieniając się zbytnio aż do dzisiejszych czasów. W czym tkwi wyjątkowość tych wciąż mało docenianych gadów?
Obecnie możemy wyróżnić aż 328 gatunków oraz 124 podgatunki żółwi. Jedne małe, spokojnie mieszczące się w dłoni, a inne przewyższające nawet naszych czworonożnych przyjaciół. A co powiecie na żółwia ważącego pół tony?
To żółw skórzasty (Dermochelys coriacea), ważący 650 kg i mierzący 210 cm długości. Ten rekordzista wśród żółwi ma jednak swojego przodka. Bowiem 80 milionów lat temu, płytkie morza Ameryki Północnej, zamieszkiwał znacznie większy od niego osobnik. Był od niego dwa razy dłuższy, a jego waga dochodziła nawet do 2 ton. To prehistoryczny Archelon Ischyros.
Jego pierwsze szczątki odnalazł dr Wieland w 1895 roku. Swoje znalezisko opisał dopiero rok później. Największy okaz odkryto w 1970 roku: szkielet mierzący ponad 4 m długości oraz prawie 5 m szerokości. Czym cechował się Archelon Ischyros?
* lekką, wąską, cienką, ale wysoko sklepioną i złożoną z żeber skorupą
* wąską czaszką
* mocno zaznaczonymi szczękami
* szpiczastym ogonem
Dlaczego ten olbrzymi gad wyginął, tego nie wiadomo. Być może na drodze naturalnej ewolucji, a być może stał się ofiarą innych – większych od siebie stworzeń. Jedno jest pewne – zapisał się w kartach historii jako największy żółw świata, dając początek kolejnym gatunkom żółwi.
Rok temu, kolejne cztery gatunki żółwi zostały objęte ochroną CITES. Ich zagrożenie wymarciem wynika z faktu, że są łakomym towarem dla poławiaczy żółwi – oczywiście na potrzeby międzynarodowego handlu. W wyniku ochrony następnych okazów, stają się one rzadkim, wyjątkowym, a co za tym idzie – luksusowym towarem. Prym w wyłapywaniu oraz sprzedaży tych gadów wiedzie Azja Wschodnia, która wykorzystuje żółwie w celach kulinarnych, medycznych oraz coraz częściej – rozrywkowych. Żółw jako pluszowa maskotka? W Azji to oznaka prestiżu. Niestety popyt na te zwierzęta obejmuje cały świat i jedynym rozwiązaniem jest przyjęcie globalnych regulacji i ograniczeń, dotyczących odłowu oraz handlu żółwiami.