EDUKUJEMY POKOLENIA
ABY RAZEM TWORZYĆ DOBRE ŚRODOWISKO
EGZEKWUJEMY PRAWA
ZWIERZĄT GOSPODARSKICH
CHRONIMY
ZAGROŻONE GATUNKI
Klimat i środowisko naturalne, w którym żyjemy oferują Nam wiele zasobów do codziennego wykorzystywania. Nie tylko żywność czy budulce do budowy infrastruktury, ale także składniki, niezbędne w celu wytwarzania energii. Pamiętajmy, że ta relacja jest wzajemna. Musimy wiedzieć nie tylko „co” wykorzystywać, ale przede wszystkim „w jaki sposób”.
Niestety człowiek wytwarza dzisiaj coraz więcej zanieczyszczeń, które w negatywny sposób oddziałują na Naszą atmosferę. Przez niezdrowe nawyki i niebezpieczne procedury, tj. wycinka lasów, stosowanie do wytwarzania energii środków nieodnawialnych, sprawiamy, że rośnie ilość niebezpiecznego dwutlenku węgla. Wciąż zużywamy za dużo energii w stosunku do ilości jej wyprodukowania. Aby to zmienić wystarczyłoby pochylić się w kierunku samej Matki Natury.
Matka Natura. Tak. To z jej źródeł możemy czerpać najwięcej energii. Co najważniejsze – odnawialnej, a więc takiej, która pomimo ciągłego zużywania, w krótkim czasie jest wytwarzana na nowo. Człowiek jako podmiot, potrafiący z niej korzystać, zaprojektował i wybudował mnóstwo udogodnień, mających za zadanie zaopatrywać Nas w ciepło czy wodę, właśnie dzięki zasobom naturalnym. Najpopularniejszym z nich jest słońce. Za pomocą kolektorów, czy mówiąc potocznie baterii słonecznych, dostarczamy do Naszych mieszkań, biur i wielu innych budynków użyteczności publicznej energii elektrycznej oraz cieplnej, pozwalając zaoszczędzić już 50 % popytu na energię. Kolejnymi z popularnych źródeł odnawialnych jest woda przetwarzana na energię mechaniczną i elektryczną oraz wiatr. Silniki wiatrowe, które stawia się najczęściej na pustych, rozległych obszarach, zaopatrują w niezbędną siłę elektrownie wiatrowe. Ich moc zależy od siły wiatru, dlatego też na nizinnych obszarach Polski nie zawsze spełnia ona swoją funkcję. Siła wiatru jest jednak coraz częściej wykorzystywana w gospodarstwach domowych również ze względu na niskie koszta budowy wiatraków i ich stosunkowo łatwe użytkowanie. Czwartym z popularniejszych zasobów zaopatrujących Nas w energię jest ziemia, której potencjał wykorzystuje się zwłaszcza na terenach aktywności sejsmicznej oraz wulkanicznej, na których to dochodzi do procesu podgrzewania się wód opadowych, wnikających w jej głąb, a następnie wzrostu ich temperatury i przeistoczenia się w gorącą wodę lub parę wodną. Ziemia dostarcza Nam energii cieplnej przede wszystkim do ogrzewania domostw. Do mniej powszechnych źródeł energii odnawialnej należą jeszcze fale morskie oraz podmorskie młyny.
Jak widać przyroda oferuje nam wiele możliwości jeśli chodzi o produkcję i późniejsze wykorzystanie energii. Ważną kwestią pozostaje, co zrobić, aby ta energia wystarczyła Nam na jak najdłużej?
Obecnie dobrym wyjściem są energooszczędne domy, których budowę można zlecić, specjalizującym się w tego rodzaju działalności firmom. Budynki tego typu muszą mieć zapewnioną precyzyjną izolację drzwi oraz okien, odpowiednią wentylację, gwarantującą utrzymanie temperatury i wilgotności na prawidłowym poziomie oraz dopasowaną instalację grzewczą. Oczywiście ich dodatkowym atutem może być wykorzystanie odnawialnych źródeł energii. Niestety cena takiego domu znacznie przewyższa możliwości wielu osób. Więc jeżeli nie możemy pozwolić sobie na wybudowanie energooszczędnego domu, spróbujmy wprowadzić do Naszego życia parę prostych zmian.
Wymieńmy zwykłe żarówki na energooszczędne. Gaśmy światło, kiedy nie przebywamy w danym pomieszczeniu, a już na pewno kiedy wychodzimy z domu czy mieszkania ! Pamiętajmy również o wyłączaniu sprzętów elektrycznych przed wyjściem do szkoły, pracy i zmniejszaniu temperatury grzejnika. Krótsze gotowanie na większym ogniu oraz pranie w niższej temperaturze także pomoże zaoszczędzić wykorzystywaną przez Nas energię, a co równie ważne – Naszą kieszeń.
Pamiętając o paru prostych zasadach pokazujemy, że szanujemy naturę i to, co ona Nam oferuje. Najważniejsze, aby zmiany zaczynać od siebie i pokazywać innym, że nie wymagają one dużego wkładu pracy. Przyroda na pewno Nam się odwdzięczy i pozwoli cieszyć się swoim pięknem na dłużej.