EDUKUJEMY POKOLENIA
ABY RAZEM TWORZYĆ DOBRE ŚRODOWISKO
EGZEKWUJEMY PRAWA
ZWIERZĄT GOSPODARSKICH
CHRONIMY
ZAGROŻONE GATUNKI
Sterylizacja zwierząt w Europie, zwłaszcza na Zachodzie, jest zjawiskiem na tyle powszechnym, że mało kto zadaje sobie tam pytanie: czy sterylizować? Wynika to z faktu, że posiadanie psa czy kota traktowane jest w kategoriach wyższego dobra i jeżeli ktoś podejmuje decyzję o posiadaniu zwierzęcia, stara się dbać nie tylko o warunki środowiskowe w jakich będzie ono żyć, lecz także o jego zdrowie. Sterylizacja jest tam traktowana jako zabieg rutynowy i nieinwazyjny. Dlaczego sytuacja w Polsce – kraju Europy Środkowej – wygląda zgoła odmiennie? Wiązać się to może z tym, że jednak dla wielu ludzi jest to zabieg w dalszym ciągu zbyt kosztowny, a po drugie nie do końca zrozumiały.
Należy mieć świadomość, iż unikanie sterylizacji ponosi za sobą wiele niebezpiecznych skutków – w skali znacznie szerszej, aniżeli, dotykającej tylko i wyłącznie jednego zwierzęcia. Aby zrozumieć na czym polega ów proces, należałoby najpierw odpowiedzieć sobie na pytanie, czym jest sterylizacja.
Najprościej rzecz ujmując sterylizacja to zabieg, mający na celu pozbawienie zwierzęcia możliwości niekontrolowanego spłodzenia potomstwa. Polega na podwiązaniu lub ewentualnym rozcięciu jajowodów u samicy bądź nasieniowodów u samca. W języku specjalistycznym nie jest więc to całkowite usunięcie narządów rodnych u zwierząt – tego typu zabieg nazywamy kastracją, która to coraz częściej wykonywana jest na całym świecie w „zastępstwie” sterylizacji, ze względu na dodatkową ochronę przed pojawieniem się nowotworów tychże narządów. Potocznie stosuje się często pojęcia sterylizacji oraz kastracji zamiennie, bądź sterylizacji w odniesieniu do samic, a kastracji w odwołaniu do samców, co jednak bywa mylące w wyjaśnianiu na czym owe procesy polegają.
Dokonanie sterylizacji chroni przede wszystkim przed nowotworami układu płciowego, gruczołów mlekowych u samic, ropomaciczem czy schorzeniami prostaty u samców. Poza czysto fizycznymi dolegliwościami oraz chorobami, które mogą dotknąć zwierzę, zapobiega ona urojonym ciążom, zmniejsza pobudliwość i agresję, a więc wpływa na ich ogólną poprawę psychiki. Najważniejszą zaletą sterylizacji będzie jednak przede wszystkim zapobieganie przypadkowym ciążom, a co za tym idzie niekontrolowanemu przyrostowi naturalnemu zwierząt – zwłaszcza psów i kotów. Oczywiście pociąga to za sobą dalsze pozytywne skutki – wpływa na zmniejszenie bezdomności zwierząt oraz zniwelowanie ich wysokiej śmiertelności, np. w wypadkach drogowych.
Mimo tak wielu zalet sterylizacji, zabieg jest nadal mało popularny. Z jednej strony wiąże się to z wciąż wysokimi kosztami zabiegu – zwłaszcza w dużych miastach – które wahają się w granicach kilkuset złotych, w zależności od masy zwierzęcia. Należy jednak pamiętać, że jest to wydatek jednorazowy, wpływający pozytywnie na całe życie zwierzęcia. Innym powodem niechęci wobec sterylizacji jest strach przed samym zabiegiem, wynikający z braku posiadania wiedzy i/lub posiadania błędnej wiedzy na ów temat. Kojarzy się on przede wszystkim z okaleczaniem zwierząt. Ludzie nie mają świadomości, że to nie sterylizacja jest niebezpieczna dla zdrowia i życia zwierząt, ale jej unikanie.
Ważne jest zatem, aby poszerzać wiedzę z zakresu sterylizacji i kastracji. Im więcej ludzi będzie świadomych jej zalet i przestanie uciekać od poddawania jej swoich podopiecznych, tym mniej zwierząt pozostanie bez dachu nad głową. Fundacja Centaurus wspiera ich sterylizację między innymi poprzez funkcjonowanie Eko Klubu, finansującego zabieg dzikich kotów w miastach oraz wspomaganie sterylizacji na wsiach i w miasteczkach. Promocja jest niezmiernie istotna, gdyż pozwala na zniwelowanie bezdomności wśród zwierząt i zmniejszenie ich śmiertelności w wieku szczenięcym. Aby lokalnie wspomóc akcję należy przede wszystkim nagłaśniać wagę przeprowadzania tego typu zabiegów oraz zachęcać do ich wykonywania i wyjaśniać na czym one polegają. Coraz więcej gmin angażuje się w działania, mające na celu wspieranie sterylizacji – zwłaszcza zwierząt bezpańskich – a ze względu na obawy za zbyt wysokie koszty takiego przedsięwzięcia, korzystają z pomocy fundacji oraz stowarzyszeń, poświęcających się zwierzętom.
Fundacja Centaurus daje również możliwość wsparcia samego Eko Klubu. Zostając fundatorem realizowanych przez organizację projektów, pomagasz chronić zwierzęta i dbać o ich jakość życia. Można tego dokonać, jednorazowo wpłacając wybraną przez siebie kwotę lub zostając pełnoprawnym Członkiem Eko Klubu wraz ze wszystkimi oferowanymi przez klub profitami.